Blockchain

Mimo wahań wartość Bitcoina niezmiennie rośnie od kilku lat i na razie nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się odwrócić. Okazuje się więc, że kryptowaluta, której jeszcze jakiś czas temu wieszczono upadek staje się jednym z najpopularniejszych środków płatniczych na świecie. Czy sytuację tę można wykorzystać i jak zarabiać na bitcoinach?

Inwestowanie w bitcoiny

Z uwagi na sporą popularność Bitcoin jest idealną walutą do inwestycji. Jak zarabiać na bitcoinach? Właśnie wykorzystując jego krótkoterminowe wahania ceny. Można także zakupić kryptowalutę z zamiarem jej odsprzedania za kilka czy kilkanaście lat.

Pierwszym rozwiązaniem jest zakup bitcoinów za pośrednictwem giełdy i ich odsprzedanie w odpowiednim momencie. Inną opcją jest kupno kontraktu CFD lub opcji binarnej na Bitcoin. Wówczas można zarobić np. w przypadku spadku wartości Bitcoina, kupując kontrakt lub opcję na obniżenie jego wartości, gdy pojawia się podejrzenie, że może dojść do tąpnięcia ceny.

Kopanie bitcoinów

Osoby, które zastanawiają się jak zarabiać na bitcoinach mogą rozważyć ich kopanie na własną rękę. Oczywiście wcześniej należy zadbać o odpowiednią infrastrukturę. Może to przynieść spore zyski, ale przy określonych warunkach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kopanie grupowe nazywane pool mining lub kopaniem w chmurze nie jest opłacalne. Z czego to wynika?

Pool mining to w zasadzie kopanie przez udostępnianie mocy obliczeniowej swojego sprzętu komputerowego większej sieci, która łączy wiele osób. Wykopane w ten sposób bitcoiny trafiają do użytkowników w zależności od ich udziału w całej sieci. W takiej sytuacji każdy regularnie otrzymuje swoje bitcoiny, bo są one kopane dość szybko. Jednak w przypadku przeciętnego użytkownika jest to mało opłacalne, bo musiałby posiadać sprzęt o bardzo wysokiej jakości, aby w ogóle liczyć się w tym przedsięwzięciu.

Z kolei cloud mining jest kopaniem na sprzęcie wypożyczonym kub wykupionym w siedzibie danej firmy. Zwykle takie przedsiębiorstwa mieszczą się w Chinach i innych krajach, w których koszty energii są relatywnie niskie. W tym przypadku bardzo często natknąć się niestety można na oszustów.

Jak zarabiać na bitcoinach?

Co ciekawe, na bitcoinach można się wzbogacić niekoniecznie kupując samą kryptowalutę. Takim sposobem jest na przykład stworzenie własnej strony internetowej specjalizującej się w tematyce kryptowalut, w tym bitcoinów. Wprawdzie na rynku działa sporo stron internetowych na ten temat, ale rzadko są one prowadzone rzetelnie i na wysokim poziomie.

Osoby, które dysponują naprawdę szeroką wiedzą na temat kryptowalut mogą rozważyć także napisanie książki czy ebooka w tej tematyce. Wbrew pozorom zainteresowanie takimi publikacjami jest spore. To rozwiązanie dla osób, które dysponują lekkim piórem i są obeznane z tematem. Na rynku są już książki o kryptowalutach, ale na ogół poruszają one ten problem dość powierzchownie. Przeznaczone są raczej dla laików, a nie ekspertów w zakresie finansów, ekonomii czy kryptowalut właśnie.