Kantor walutowy online to dla wielu osób wciąż wynalazek mało znany i niepewny. Nie brak jednak i również i zagorzałych zwolenników tego rozwiązania. Dlatego też warto sprawdzić czy wymiana waluty w ten sposób jest bezpieczna. Kantory internetowe  zresztą także starają się cały czas przekonać się siebie nowych klientów i wzbudzić w nich zaufanie.

Na początku trzeba zdać sobie sprawę, że nie istnieją żadne regulacje prawne stworzone z myślą o e-kantorach. Dlatego też zastosowanie mają w tym przypadku normy dotyczące kantorów stacjonarnych. Każdy kantor walutowy online na swojej stronie internetowej powinien zamieścić informacje takie jak: adres firmy i numer telefonu kontaktowego, numer KRS, NIP i REGON oraz numer wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej. Dzięki temu można ustalić czy dany e-kantor działa legalnie.

Działalność kantorów internetowych w znacznej mierze regulowana jest przez prawo dewizowe. Poza tym jeśli dany kantor walutowy online oferuje też usługi płatnicze, to musi być zarejestrowany w Komisji Nadzoru Finansowego. Pracownicy z kolei powinni posiadać aktualne zaświadczenia o niekaralności i co roku je odświeżać.

Zawsze dobrze jest też sprawdzić opinie dotychczasowych klientów o danym e-kantorze. Przydatne w tym przypadku bywają różnego rodzaju porównywarki. Warto pamiętać, iż jeśli kantor nawet ogłosi bankructwo, co jego klienci mogą starać się o zwrot swoich środków na mocy Kodeksu Cywilnego. To jednak proces długi i niedający 100% gwarancji ich odzyskania.

Podczas rejestracji w kantorze online każdy użytkownik musi podać swoje dane osobowe, które są niezbędne do wykonania przelewu (także numer kont bankowych). Wszystkie dane gromadzone przez kantor są kontrolowane przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Poza tym kantor nie ma prawa udostępniać tych informacji dalej.

Cała transakcja wymiany odbywa się przez Internet. Duże znaczenie ma więc ochrona przed oszustami działającymi w sieci oraz złośliwym oprogramowaniem. Wszystkie przesyłane dane są każdorazowo szyfrowane i zabezpieczone przez protokół SSL. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się trzy typu tych certyfikatów:

  • certyfikaty klasy DV – potwierdzają tylko bezpośrednie połączone z daną witryną,
  • certyfikat klasy OV – oprócz potwierdzenia połączenia z daną witryną wyświetla również dane firmy, która jest jej właścicielem,
  • certyfikat klasy EV – najbezpieczniejszy typ, wykorzystywany powszechnie w bankowościach internetowych.

Ostatni z nich rozpoznać można po symbolu kłódki znajdującym się w pasku adresu. Nie wszystkie kantory internetowe stosują go z uwagi na wysoką cenę. Wykorzystują go tylko największe e-kantory, które zdają sobie sprawę, że w branży tego typu najważniejszą kwestią jest zdobycie zaufania klientów.