Co to jest psychoterapia?

Czy kiedyś czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeżeli tak to nie jesteś jedyny. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z ciężką przypadłością, utratą wagi lub rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, zwolnieniem z pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem alkoholu. Wszystkie te problemy są zazwyczaj destrukcyjne dla człowieka.

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog może pomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre nawyki. Występuje wiele podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować jego własne problemy.  Proces ten oparty jest na kooperacji i dialogu. Pacjent ma zagwarantowane środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób oceniał.

Wraz z psychologiem będziesz działać po to, żeby odkryć i wyeliminować wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać dotychczasowe problemy, ale wzbogaca w nowe kompetencje, aby sprawniej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Przez błędy pojęcia o tym czym jest psychoterapia, mnóstwo osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją realia i nie opierają się na mitach, to ludzie nierzadko czują się zagubieni przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Trzeba przezyciężyć lęk, ponieważ jeśli poziom życia nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni także mogą odczuwać potrzebę pomocy w przewlekłej chorobie http://r5w.pl psychoterapeuta kielce, która ma wpływ na układ emocjonalny i zdrowie psychiczne. Są też potrzebujący szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z perspektywą rozwodu, syndromem pustego gniazda, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *